שבוע 9 להריון

» שבועות ההריון » שבוע 9 להריון

את כבר בשבוע 9 הריון, וודאי עדיין סובלת מבחילות ושאר תסמיני ההיריון, אבל בקרוב מאוד, כאשר השלייה תשלים את התפתחותה ברחמך – יוקל לך.

התינוק שלך ממשיך לפתח השבוע את איברי מערכת העיכול, בלבו הקטן מתפתחים השסתומים, והוא שוחה להנאתו במי השפיר שברחמך.

מה קורה אצלך?

בהריון שבוע 9 ייתכן מאוד שאת עדיין סובלת מבחילות, מצבי רוח משתנים ומשאר תסמיני ההריון, וזאת עקב רמות ההורמונים שממשיכות להיות גבוהות.

התעודדי, בקרוב מאוד תושלם התפתחות השיליה ברחם, ותוכלי ליהנות מהקלה משמעותית!   

זה הזמן להקפיד על שתייה מרובה (בין 2 ל-3 ליטרים מים ביום), ועל תזונה נכונה, עשירה ובריאה – ולא פחות חשוב – סטרילית ונקייה, כדי למנוע סיכון לקלקול קיבה שעלול לסכן אותך ואת העובר. 

נסי לאכול לעתים קרובות, זה עשוי להקל במקצת על הבחילות , במידה ואת סובלת מהן. 

מה קורה עם התינוק שלך?

העובר שלך בשבוע תשע בהריון מגיע לגודלו הממוצע של עינב – בין 13 ל- 17 מ"מ, והופך רשמית ממצב התפתחותי הקרוי בשפה הרפואית embryo ל- fetus . 

משמעות הדבר היא שהזנב שהיה לו עד עכשיו נעלם, רובם המכריע של איברי גופו כבר התפתחו, ובקרוב הוא עתיד להעלות באופן משמעותי את משקלו ונפחו. 

מערכת העצמות ממשיכה להתפתח, ועמה גם שרירי הגפיים.

הודות לכך עוברך יוכל בקרוב לא רק לנוע כפי שהוא עושה כבר, אלא גם להניע את ידיו ורגליו!  

בשבוע הנוכחי יתפתחו בגופו של התינוק שלך גם שסתומי הלב, הלשון, הלבלב וכיס המרה, הסרעפת, המעיים ופי הטבעת, זקיקי השיער והפטמות.

אילו בדיקות עלייך לעשות?

  • במידה ועדיין לא עברת בדיקת אולטרה-סאונד ראשונה לאיתור שק ההריון ולצפייה בדופק העוברי, כדאי כבר לעשות זאת כדי לוודא שהכל מתקדם כשורה, ולגלות אם מדובר בתינוק יחיד או בתאומים.
  • זה גם הזמן בו תקבלי המלצה לבדיקת שקיפות עורפית, אותה מבצעים בין שבוע עשירי לשבוע 13+6 להריון. חשוב להדגיש שמדובר בבדיקה שלה טווח סטיית תקן רחבה ("False positive"), ומשמעות הדבר שנשים רבות יחסית אשר יעברו אותה יקבלו תוצאות בלתי תקינות,  למרות שהעובר בריא לגמרי!
  • לפיכך בדיקה זו לא נכללת בהמלצות לנשים הרות ברבות מהמדינות האירופאיות והמערביות, ויש באפשרותך לשקול לעבור במקומה בדיקות מדויקות יותר, כמו בדיקת NIPT (וריפיי בלתי פולשנית).
  • מומלץ לך לקבוע מועד לבדיקת NIPT (וריפיי בלתי פולשנית), אותה מבצעים בין השבועות 10-27 להיריון באמצעות בדיקת דם, ואשר שוללת ברמת דיוק שמעל 99% תסמונות כרומוזומליות רבות בעובר. הבדיקה נחשבת לתחליף אמין, בטיחותי ובלתי פולשני לניקור מי שפיר וסיסיי שלייה (שעלולות לגרום להפלה), ולבדיקות סקר בעל רמות דיוק פחותות, כמו שקיפות עורפית.

לייעוץ דיסקרטי ומידע נוסף השאירי פרטים